Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Kącik Kolekcjonera

Klasyczyny zestaw a'la "późny Gierek"

23-06-2008
unitra tonsil zg 40 kolumny radmor
Zestaw w całej okazałości
unitra tonsil zg 40 kolumny głośniki
Solidna robota. Wygląd budzi...
unitra tonsil zg 40 kolumny
Klasyka lat 70-tych
unitra tonsil zg 40 kolumny
Basowiec mógł pracawać ze...
unitra tonsil zg 40 kolumny
Ech... kto dziś robi takie kolumy
unitra tonsil zg 40 kolumny
Regulacja wysokich tonów
unitra tonsil zg 40 kolumny
Tabliczka z wykreśloną...
unitra tonsil zg 40 kolumny
Owszem, nie jest to najwyższa...
Radmor 5102 amplituner moc 25 W audio
Przedni panel Radmora z...
Radmor 5102 amplituner moc 25 W tuner
Przełącznik na sensorach...
Radmor 5102 amplituner moc 25 W budowa
Wysoka precyzja wykonania
Radmor 5102 amplituner moc 25 W budowa
Modułowa budowa wewnętrzna...
Radmor 5102 amplituner moc 25 W kable
Archaiczne gniazda głośnikowe i...
Radmor 5102 amplituner moc 25 W radiator
Tranzystor mocy Tungsram (starsze...
gramofon daniel stereo wkładka igła
Ponad 10,5kg. Elegancki drewniany...
gramofon daniel stereo wkładka ramię
Łożyskowane ramię wyposarzone w...
Daniel HI-FI - posiadał 2 niezależne suwaki do korekcji obrotów talerza (dla 33 1/3 i 45)
gramofon daniel stereo wkładka ramię
W górnej lewej części zdjęcia...
gramofon daniel stereo wkładka ramię
Typ G-1100fs

  

 

   Prezentujemy zestaw marzenie epoki „późnego Gierka” - hit eksportowy. Produkcja krajowa, prawdziwy „old school”, piękne wykonanie, przełom w jakości odtwarzania dźwięku.

   Aby stać się niewymownie szczęśliwym posiadaczem takiego sprzętu, nie wystarczyło mieć pieniądze. Potrzebne były znajomości, szczęście i dużo, dużo cierpliwości. Wszystkie elementy toru akustycznego od "Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA":

 

 

 

- Kolumny głośnikowe Zg-40 (Tonsil)

- Odbiornik Radiowy RADMOR 5102 HiFi Quasi Quadro

- Gramofon WG 1100fs Daniel 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolumny głośnikowe: Zg-40 (Tonsil):

 

    Duże trójdrożne podstawkowce w pełni spełniające normy hi-fi :). Dla wielu nieszczęśników okazały się pierwszym czynnikiem chorobotwórczym nieuleczalnego audiofilizmu. Bardzo solidna konstrukcja, sztywna 40 litrowa obudowa i masa ponad 20kg.

   Przetworniki wreszcie lepszej jakości: 25cm papierowy głośnik niskotonowy GDN 25/40/1 pracujący z membraną bierną MB 25 o takiej samej średnicy. Słychać efekty zakupionych licencji od japońskiego Pioneer'a. Oparty o membranę bierną zwarty, niskoschodzący bas, pozbawiony wad bass-reflexu przypadł do gustu większości użytkowników. Zaawansowani malkontenci eksperymentowali dociążając membranę monetami, zmieniając charakterystykę najniższych tonów.

   Regulowana sekcja wysokotonowa pozwalała na zmniejszenie o ok 3dB sprawność w zakresie najwyższych częstotliwości. Na przedniej ściance kolumn umieszczono tabliczkę z wykreśloną charakterystyką częstotliwościową – liniowość prawie jak w monitorach studyjnych. Dziwne, że dziś w opisach wielu o ponad 30 lat młodszych konstrukcji nie znajdziemy tego typu wykresów. Czyżby nie było się czym pochwalić?

   Interesujące wzornictwo końca lat 70tych: drewno i metal, czerń i chrom, bardzo dobre wykończenie. Maskownica, owszem na wyposażeniu, jednak kolumny znacznie lepiej prezentują się bez niej.

   Na minus: słaby głośnik średniotonowy – w rzeczywistości szerokopasmowy GD 12/5 i nie najwyższych lotów głośnik wysokotonowy GDWK 9/40 . Kabel głośnikowy (cienki) i wtyk starego typu nie gwarantowały optymalnego przesyłania sygnału, przy częstym podpinaniu i odpinaniu kolumn gniazdo się „wyrabiało”.

 

 

 

Dane techniczne:

 

Pasmo przenoszenia: 45Hz – 20kHz ±6dB

Moc nominalna 40W

Moc muzyczna 80W

Impedancja 4 lub 8om (zależnie od wersji)

Masa jednej kolumny 20kg

 

 

 Galeria  Tonsil Zg-40

 

 

 

 

 

 

 

Odbiornik Radiowy RADMOR 5102 HiFi Quasi Quadro:

 

    Kiedyś najbardziej zaawansowany technicznie produkt ze stajni UNITRA. Wzorowy projekt i zachodnie podzespoły zaowocowały wysokiej klasy amplitunerem o bardzo dobrym brzmieniu. Najlepszy analogowy odbiornik radiowy wyprodukowany w Polsce. Zakłady Radiowe Radmor znane z produkcji elektroniki wojskowej podniosły poprzeczkę precyzji i jakości wykonania na nieznany wówczas poziom. Także modułowa konstrukcja i zachodnie podzespoły (np. tranzystory mocy TOSHIBA) wykorzystane na niespotykaną wcześniej skalę wyróżniały Radmora na tle rodzimej konkurencji.

   Moc - prawdziwe 2x25W+ 2x15W (4om) z nadwyżką wystarczała do nagłośnienia „dużego pokoju” w M3 lub M4. Wzmacniacz wyposażono w system Quasi Quadro – taki „bajer” tamtych czasów. Dodatkowe końcówki mocy, tak zwany „tył”, miały za zadanie uprzestrzennić doznania słuchowe przez podłączenie dodatkowej pary kolumn. Niewielkie przesunięcie w fazie sygnału na „tył” w stosunku do sygnału sterującymi głównymi kolumnami (przód) intensyfikowało efekt.

   Na wyposażeniu pierwszych odbiorników znajdowała się Indywidualna Karta Pomiarowa z wynikami otrzymanymi podczas strojenie amplitunera, na karcie widniał odręczny podpis pracownika gwarantującego poprawność pomiarów – prawdziwy High-End.

   Ośrodek Wzornictwa Przemysłowego PTH w Warszawie na czele z prof. Grzegorzem Strzelewiczem nadał Radmorowi nowoczesny i estetyczny wygląd. Z czernią obudowy oraz zielenią podświetlenia analogowych wskaźników i sensorów kontrastowała czerwona dioda sygnału stereo.

   Amplituner prezentował się bardzo elegancko, przy delikatnym nastrojowym świetle cieszył nie tylko uszy ale i oczy melomanów.

   Właściciel Radmora w konfiguracji z kolumnami Zg-40 i gramofonem Daniel 1100fs byli nie mniej dumni od dzisiejszych posiadaczy niewspółmiernie droższych klocków.

 

 

 

 

Dane techniczne:

 

Pobór mocy - 130VA
Waga - 10,5 kg

 

 

Wzmacniacz:
Pasmo przenoszenia -
20 ÷ 30000 Hz
Zniekształcenia -
0,3%
Zakres regulacji barwy dźwięku - ± 12 dB
Moc znamionowa:
głośniki 2 x 4Ω (przód) -
2 x 25 W
głośniki 2 x 4Ω (tył) -
2 x 15 W
Wzmacniacz słuchawkowy
400Ω - 2 x 75 mW
Wzmacniacz gramofonowy (dla wkładek piezo i magnetoelektrycznych)

 

Dane techniczne Tunera UKF (65,5 - 73 MHz):

Zakres 65,5 - 73 MHz
Czułość użytkowa:
- stereo -
35 µV
- mono -
2 µV
Pasmo przenoszenia -
40 ÷ 15000 Hz
Zniekształcenia nieliniowe:
- stereo -
0,7%
- mono -
0,3%
S/N -
60dB

 

 

 

 Galeria Radmor 5102

 

 

 

 

Gramofon WG 1100fs Daniel:

 

    Kultowy odtwarzacz czarnych krążków. Piękny gramofon wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica (ŁZR Fonica). Konstrukcja metalowa, z drewnianym cokolikiem.

   Pełna automatyka, sterowanie poprzez 6 sensorów. Jeden dotyk i 2 kilogramowy talerz rozpędzał się do zadanej prędkości a ramię samoczynnie wędrowało na początek płyty (do wyboru longplay 300mm i 250mm oraz 175mm singiel). Drugi dotyk i ramię delikatnie opadało na czarny krążek. Dzięki takiemu rozwiązaniu uszkodzenie igły czy zarysowanie płyty podczas „nastawiania” było niemożliwe, zaś wygoda użytkowania godna pochwały.

   Ramię o małym oporze prócz regulowanego docisku posiadało regulowany anti-skating. Napęd paskowy, bez przekładni – cichobieżny silnik prądu stałego napędzał talerz bezpośrednio przez gumowy pasek. Aby zminimalizować wibrację, talerz wraz z połączonym do niego na sztywno ramieniem zawieszono na amortyzowanym sprężynowo wsporniku. Na straży równomierności obrotów stał neonowy stroboskop, bardzo przydatny gdyż z czasem pod wpływem starzenia się silnika lub uślizgu na tracącym elastyczność gumowym pasku napędowym obroty należało korygować.

   Standardowo ramię wyposażano we wkładki magnetoelektryczne z rodziny Mf – bardzo tanie, niestety niskiej jakości. Diamentowe, sferyczne ostrza igieł wystarczały na wiele, wiele godzin ścierania „Tonpressów”, „Wifonów”, „Poltonów” czy innych „Muz”. Na pierwszą polską wkładka z igłą eliptyczną (charakterystyczna czerwona MF xxx) musieliśmy niestety czekać aż do końca lat 80-tych.

   Gramofon odznacza się również trwałością, wiele egzemplarzy WG 1100fs Daniel do dziś umila wieczory melomanom. Popularny tuning w postaci wymiany polskiej wkładki serii MF na wkładkę Audiotechniki czy Ortofona znacznie poprawiał jakość odtwarzanej muzyki. Bardziej zaawansowani audiofile-majsterkowicze wymieniali również część okablowania.

 

 

 

 

Dane techniczne:

 

Prędkości obrotowe talerza 33 1/3 ; 45 obrotów/minutę,
Płynna regulacja prędkości obrotowej
≤± 4%,
Współczynnik kołysania dźwięku
≤± 0,15%,
Pasmo przenoszenia
20 ÷ 20 000 Hz,
Nierównomierność sygnałów w kanałach
≤ 2dB (przy f=1000Hz),
Przesłuch między kanałami
≤ -20dB,
Nacisk roboczy ostrza igły
10 ÷ 20 mN,

Masa 10,5kg

Pobór mocy 20VA

 

 

Galeria Gramofon WG Daniel 1100fs

 

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS