Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Filharmonie

Filharmonia Śląska

04-08-2008
Filharmonia Śląska
Filharmonia Śląska
Filharmonia Śląska (fot....
Filharmonia Śląska
Filharmonia Śląska (fot....

Filharmonia Śląska w Katowicach


40-084 Katowice

ul. Sokolska 2

 

 

Strona główna Filharmonii Śląskiej

Repertuar

Bilety i Rezerwacja

 

 

Kasa biletowa - tel.: (32) 351 17 13,
czynna (od poniedziałku do piątku) 11.00-17.00
w dniu koncertu (dni wolne) - czynna na dwie godziny przed koncertem

 

Dyrektor naczelna
Grażyna Szymborska
Dyrektor artystyczny
Mirosław Jacek Błaszczyk

 

 

Filharmonia Śląska powstała 60 lat temu. Przez sześć dekad zasłynęła krzewieniem muzyki wśród społeczności regionu oraz propagowaniem polskiej kultury muzycznej na wszystkich kontynentach.

Jeszcze było słychać odgłosy wojny, gdy muzycy przygotowywali się do swego pierwszego występu. W czwartek 26 maja 1945 roku w inauguracyjnym koncercie orkiestrą dyrygowali Jan Niwiński i Faustyn Kulczycki. Program w całości wypełniła muzyka polska.

Od zarania Filharmonii Śląskiej do Katowic przybywali najwybitniejsi artyści, m.in.: Zbigniew Drzewiecki, Stanisław Szpinalski, Henryka Sztompka, Grażyna Bacewicz, Eugenia Umińska, Irena Dubiska, Wanda Wiłkomirska. Takie wydarzenia, jak kompozytorski koncert Ludomira Różyckiego, czy recital Ady Sari, zapisały się w kronikach tamtych pierwszych lat. Potem występowali tu m. in.: Eugene Ormandy, Leopold Stokowski, Carlo Zecchi, Gennadij Rożdiestwienskij, Kirył Kondraszyn, Zubin Mehta, David i Igor Ojstrachowie, Henryk Szeryng, Emil Gilels, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Alexis Weissenberg, Maurizio Pollini, Mścisław Rostropowicz, Victoria de los Angeles, Krystian Zimerman, a w ostatnich latach Piotr Paleczny, Leszek Możdżer, Konstanty Andrzej Kulka, Roman Lasocki, Michael Zilm, Chikara Imamura, Krzysztof Jabłoński, Agnieszka Duczmal. Tej miary nazwiska dowodzą, że Filharmonia Śląska należy do najprężniej działających instytucji muzycznych kraju. Jedyna z polskich filharmonii ma dziś aż trzy zespoły artystyczne: orkiestry symfoniczną i kameralną oraz chór.

Na czele filharmoników śląskich stawały wielkie sławy dyrygenckiej batuty: Witold Krzemieński i Stanisław Skrowaczewski, którego asystentem w 1950 roku został student dyrygentury w klasie Grzegorza Fitelberga, Karol Stryja. To on po odejściu Stanisława Skrowaczewskiego w roku 1953, pełnił obowiązki szefa orkiestry przez 37 lat! Pod jego kierunkiem Filharmonia Śląska osiągnęła wysoki kunszt i profesjonalizm oraz podbiła wiele estrad świata. Z inicjatywy Karola Stryji orkiestra symfoniczna rozrosła się do zespołu stuosobowego, a w 1974 r. założono 60-osobowy Chór mieszany, zaś w 1981 roku - Śląską Orkiestrę Kameralną.

Karolowi Stryji zawdzięczamy też powołanie w 1979 roku i przez kolejne lata ugruntowanie pozycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który upamiętnia postać najsłynniejszego na świecie z dyrygentów polskich. Od 1982 roku katowicki turniej jest członkiem genewskiej Światowej Federacji Konkursów Muzycznych. Odbywa się co 4 lata; ostatni miał miejsce w listopadzie 2007 roku, kolejny - dziewiąty - zaplanowano na listopad 2012 roku.

W latach 1990-98 dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej był Jerzy Swoboda. Po nim pałeczkę artystycznego szefa przejął wybitny kontynuator dzieła Karola Stryji - Mirosław J. Błaszczyk, który piastuje to stanowisko do dziś. Od roku 2001 dyrektorem naczelnym Filharmonii Śląskiej jest Grażyna Szymborska.

Wszechstronny repertuar zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej obejmuje też, chętnie wykonywaną, muzykę współczesną, zwłaszcza kompozytorów śląskich. Muzykę naszego czasu twórców ze Śląska filharmonicy chętnie przedstawiają zarówno w kraju, jak i za granicą.

Filharmonia Śląska od początku wiele uwagi poświęcała młodym pokoleniom słuchaczy. Była pierwsza w kraju, która żywą muzykę wprowadziła do szkół. Audycje organizowane są w szkołach i placówkach kultury na terenie całego województwa śląskiego od 1955 roku, kiedy to Filharmonia przejęła je od "Artosu". W siedzibie natomiast odbywają się comiesięczne koncerty symfoniczne z cyklu Młoda Filharmonia. Oba rodzaje muzycznych spotkań cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.
http://www.filharmoniaslaska.art.pl/

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS