Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Filharmonie

Filharmonia Opolska

29-05-2008

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera


ul. Krakowska 24
45-075 Opole

 

 

Strona główna Filharmonii Opolskiej

Repertuar

Bilety i Rezerwacja

 

 

Kasa - (0-77) 44 23 286
 

Dyrektor Naczelny i Artystyczny

Bogusław Dawidow

 

 

    Przed 1945 rokiem Opole nie miało zawodowej orkiestry, a już dwa lata po wojnie działała MAŁA ORKIESTRA SYMFONICZNA. Następnie był Zespół przy Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej. W marcu 1952 roku powstała nowa placówka muzyczna - WOJEWÓDZKA ORKIESTRA SYMFONICZNA. Orkiestra nie miała własnej siedziby, zajęcia odbywały się w Wojewódzkim Domu Kultury.

   W 1957 roku oddano do użytku (dobudowane do gmachu teatru) skrzydło z salą prób orkiestry i pokojami dla administracji. Pod koniec 1957 roku Orkiestrę przemianowano na państwową, zaś w czerwcu 1969 roku otrzymała imię Józefa Elsnera. Już jako PAŃSTWOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. JÓZEFA ELSNERA wyrobiła sobie pozycję w kręgu muzycznym: chętnie występowali z nią najwybitniejsi soliści, polscy laureaci konkursów międzynarodowych. Coraz częściej na estradzie zaczęli gościć wykonawcy zagraniczni.

   Od 1960 roku orkiestra coraz częściej, właściwie corocznie, jest zapraszana do wzięcia udziału w festiwalach: Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, Chopinowskiego w Dusznikach. We wrześniu 1972 roku PAŃSTWOWĄ ORKIESTRĘ SYMFONICZNĄ przemianowano na PAŃSTWOWĄ FILHARMONIĘ IM. JÓZEFA ELSNERA. Od 1972 roku Orkiestra jest zapraszana coraz częściej do udziału w znaczących festiwalach: POZNAŃSKA WIOSNA MUZYCZNA, DNI WIENIAWSKIEGO W SZCZAWNIE-ZDROJU, JEUNESSES MUSICALES W CZĘSTOCHOWIE, MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORATORYJNO-KANTATOWEJ "WRATISLAVIA CANTANS" we Wrocławiu, PIANISTYKI POLSKIEJ w Słupsku. Wyjazdy zagraniczne z własnym chórem (Niemcy, Włochy), koncerty monograficzne (Juliusza Łuciuka, Ryszarda Bukowskiego) umacniają jej pozycję.

   Od 1973 roku OPOLSKIE DNI ORATORYJNE stają się coroczną kontynuacją pozycji repertuaru filharmonii. Od sezonu artystycznego 1984/85 praca zespołu osiąga wysoki poziom. Organizatorzy zagraniczni wznawiają zaproszenia na tournée: Włochy, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Szwajcaria. Zwiększona liczebnie orkiestra ma możliwość wzbogacenia dotychczasowego repertuaru.

   W 1996 roku zostaje utworzona OPOLSKA ORKIESTRA KAMERALNA oraz wskrzeszone Opolskie Prezentacje Młodych Laureatów. Do nowych inicjatyw należą: FORUM IM. LUTOSŁAWSKIEGO, PREZENTACJE SZTUKI XX WIEKU, DNI BAROKOWE, FESTIWAL KOMPOZYTORÓW ŚLĄSKICH. W 1997 roku orkiestra ponownie zaczyna koncertować w kraju (Warszawa, Wrocław) i za granicą (Szwajcaria, Niemcy, Węgry).

Od września 1999 roku dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem został
Bogusław Dawidow

 

żródło: www.filharmonia.opole.pl

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS