Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Filharmonie

Filharmonia Łódzka

04-08-2008
Logo Filharmonia Łódzka
 Filharmonia Łódzka Orkiestra
Orkiestra Filharmonii Łódzkiej...
Budynek  Filharmonia Łódzka
Gmach Filharmonii Łódzkiej (fot....

 

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

 

ul. Narutowicza 20/2
90-135 Łódź

 

 

Strona główna Filharmonii Narodowej

 

 

 

Kasa biletowa - 0-42 664 79 79

Czynna pn. - pt. w godzinach: 10.00 - 18.00 oraz dwie godziny przed każdym koncertem.

 

Dyrektor Naczelny

 

Andrzej Sułek

Dyrektor Artystyczny

 

Tadeusz Wojciechowski

 

 

Ta niemal stuletnia instytucja mieszcząca się w nowoczesnym, przeszklonym budynku śmiało rozwija się i sięga po nowe pomysły. Od stycznia 2008 roku w Filharmonii Łódzkiej można oglądać transmisje na żywo przedstawień z nowojorskiej „The Metropolitan Opera”, a ich zapowiedzi znajdują się na www.met.filharmonia.lodz.pl. Sezon koncertowy obfituje w propozycje bardzo zróżnicowane: od muzyki dawnej do współczesnej, którym poświęcone są odrębne cykle. Szansą dla młodych absolwentów są koncerty z cyklu „Młodzi w Łodzi”. Od dziewięciu lat w każde wakacje w region wyrusza też Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Festiwal wędruje nie tylko po cennych zabytkach naszego regionu, ale i po różnych stylach i epokach muzycznych. Muzyka jazzowa obok filmowej, opera obok etno i folku, koncerty organowe Haendla oraz cerkiewny śpiew a cappella – każdy może ułożyć z nich własną wakacyjną podróż po muzyce i po Ziemi Łódzkiej. Program festiwalu można znaleźć na stronie: www.kolorypolski.pl. Oprócz koncertów dla dorosłej publiczności organizowane są również koncerty dla dzieci z cyklu „Spotkania z Nutką” i warsztaty muzyczne „Odkrywcy Muzyki”.


Historia.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej jest po Filharmonii Narodowej w Warszawie, najstarszą orkiestrą symfoniczną w Polsce. Zaczynała jako Łódzka Orkiestra Symfoniczna. Jej założycielem, pierwszym dyrektorem i zarazem dyrygentem był Tadeusz Mazurkiewicz.
Pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej odbył się 17 lutego 1915 roku. W historycznym składzie znaleźli się m.in. młodziutki Paweł Klecki – wtedy świetnie zapowiadający się skrzypek, później wielkiej sławy dyrygent – oraz Aleksander Tansman, ten sam, którego kojarzymy jako wybitnego kompozytora.

Od roku 1969 przy Filharmonii Łódzkiej działa 60-osobowy Chór Mieszany prowadzony przez znakomitych chórmistrzów: najpierw przez Tomasza Szymańskiego, a od roku 1982 przez Marka Jaszczaka. Zespół ma w swoim repertuarze ponad 130 pozycji z wielkiego repertuaru oratoryjno-kantatowego, które prezentował zarówno w kraju, jak i za granicą. Na jego koncie znajduje się wiele nagrań.

4 kwietnia 1984 roku zespołowi Filharmonii Łódzkiej uroczyście nadano imię urodzonego w Łodzi i wielokrotnie koncertującego z filharmonikami Artura Rubinsteina.

Orkiestra dokonała kilkunastu nagrań płytowych, zarówno dla Polskich Nagrań, jak i dla firm zachodnich. Dla radia i telewizji powstały dwa przebojowe cykle muzyczne: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej laureacie”, których pomysłodawcą był światowej sławy dyrygent, Henryk Czyż. Filharmonia Łódzka przez wiele lat była organizatorem jesiennego festiwalu muzycznego pod nazwą Dni Muzyki Organowej i Oratoryjnej. Zespół Filharmonii koncertował niemal we wszystkich krajach Europy. Koncert światowej sławy orkiestry Royal Philharmonic Orchestra, to najważniejsze wydarzenie czerwca 2008 r. w organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” plebiscycie "Łódź Sukcesu"

 

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS