Nowy użytkownik serwisu Nie pamiętam hasła

 

Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet

 

      Ludwig van Beethoven

Opery

Opera Śląska

30-05-2008
Opera Śląska

 

Opera Śląska

 

 

41-902 Bytom, ul. Moniuszki 21-23

 

Strona główna Opery Śląskiej

Repertuar

Bilety i Rezerwacja


Multimedia

 

 

Dyrektor naczelny i artystyczny:
Tadeusz Serafin

 

Teatr operowy w Bytomiu stanowi od ponad 60 lat chlubę i dumę śląskiego społeczeństwa. Siedzibą Opery Śląskiej jest niezwykłej urody, zabytkowy, ponad 100-letni gmach teatru miejskiego, zbudowany w latach 1899-1901 według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym, na 423 miejsca, który od swojej inauguracji tj. 1 października 1901 roku służy sztuce teatralnej. Za datę inaugurującą działalność Opery przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku, datę „Halki” - pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce.

 Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta – Adam Didur. Autorytet jakim się cieszył pozwolił w krótkim czasie skupić wokół siebie oddany zespół doświadczonych pracowników i oprzeć tworzoną placówkę na mocnych, wiarygodnych podstawach nazwisk pierwszej klasy artystów, z wysoką pozycją w świecie opery. W kolejnych latach teatr bytomski zyskał opinię pierwszej sceny operowej w kraju oraz tytuł „kuźni talentów”. W Bytomiu debiutowali m.in.: Bogdan Paprocki, Romuald Tesarowicz, Anna Lorenc, Jolanta Wrożyna, Wiesław Ochman (także jako reżyser). Wszyscy śpiewacy po odejściu z Bytomia chętnie do niego gościnnie wracali zawsze podkreślając niezwykłą atmosferę śląskiej sceny operowej.


Opera Śląska jako pierwsza dokonała bezpośredniej transmisji radiowej spektaklu „Halka” w Święta Bożego Narodzenia 1945 r. Również jako pierwszy polski teatr została uhonorowana „Złotą Płytą”, a potem „Platynową Płytą” (15.03.2003r.) za nagranie opery Giuseppe Verdiego „Nabucco” na CD. Warto dodać, iż w Bytomiu właśnie odbyła się polska prapremiera tej opery, która ponad 20 lat utrzymuje się bez wznowienia w repertuarze.


Od początków swojej działalności zespół Opery podejmował się występów w objeździe (w salach widowiskowych oraz  w plenerze), zgodnie z ideą twórcy, by upowszechniać sztukę operową w terenie. Opera Śląska stale gości na scenach macierzystego regionu , a także w dalszych miastach naszego kraju Mapa podróży po Polsce powiększa się o coraz to nowe adresy. Liczba spektakli granych poza siedzibą wzrosła w ciągu 10 lat o ponad 15 tysięcy.

 
Opera Śląska to pierwszy teatr , który wystąpił ze swoim spektaklem za granicą , była także pionierką na kontynencie amerykańskim. Wielokrotnie prezentowała swoje spektakle na arenie międzynarodowej .Od 1994 roku regularnie występuje za granicą. Szczególną renomą cieszy się w Niemczech, Holandii, i Portugalii. Artyści teatru kilkakrotnie występowali w Berlinie – w sali Filharmoników im. Herberta von Karajana oraz w Konzerthausie. Często są goścmi Filharmonii Monachijskiej. Ostatnie letnie tournee niemieckie obejmują każdorazowo swoim zasięgiem ok. 80 miejscowości w Niemczech, Szwajcarii, Luksemburgu, Holandii, Austrii, Szwecji i Danii. Opera w dwóch zespołach wystawiła w okresie wakacyjnym w sumie przez ostatnie 3 lata blisko 250 spektakli, głównie „Nabucco” i „Aida”, które obejrzało ok. 400 tysięcy widzów.
Dorobek bytomskiej Opery to ponad 250 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych.

W repertuarze bieżącym utrzymuje się ok. 30 tytułów, w tym obok standardowych pozycji są dzieła niezwykle ambitne jak „Don Giovanni”, „Gioconda”, „Eugeniusz Oniegin”, „Tannhauser” ,”Aida”, „Carewicz”, „Córka źle strzeżona” i „Don Kichot”, którego niedawna premiera uświetniła otwarcie nowej sali baletowej, wybudowanej po pożarze, który strawił poprzednią w 2000 r. oraz najnowsze spektakle „Borys Godunow” „Wesoła wdówka”, „Muzeum Histeryczne Mme Eurozy” - opera autorska Piotra Szmitke, „Carmen” oraz bajka baletowa "Kot w Butach". W najbliższych planach Opery Śląskiej znajduje się premiera: „Nabucco” Verdiego w reżyserii Laco Adamika i scenografii Jana Bernasia.


W 2005 Roku otwarta została nowa sala koncertowa im. Adama Didura w budynku filharmonicznym Opery mieszcząca 176 miejsc siedzących. Odbywają się w niej imprezy kameralne, małe formy muzyczne, koncerty symfoniczne, uroczystości jubileuszowe i inne.


Opera Śląska poszczycić się może znakomitą pozycją wydawniczą – albumem „Pół wieku Opery Śląskiej 1945-2000” pod redakcją Tadeusza Kijonki. Na 528 stronach w efektownym opracowaniu graficznym – dokumentacja, bogato ilustrowana historia Opery Śląskiej, kalendarium najważniejszych wydarzeń, omówienie osiągnięć repertuarowych i solistycznych, mapy i trasy występów na scenach Polski, Europy i świata, wielkie jubileusze i sławne wizyty artystyczne. Łącznie ponad 1000 ilustracji, fotografii w sepii i kolorze.


Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery Śląskiej jest Tadeusz Serafin, który w dorobku posiada liczne realizacje oper, operetek i baletów pod własnym kierownictwem muzycznym, w tym: "Halka", "Straszny dwór" Moniuszki, "Rigoletto", "Ernani", „Aida” Verdiego, "Pajace" Leoncavalla, "Rycerskość wieśniacza" Mascagniego, "Cyganeria", "Madama Butterfly" Pucciniego, "Czarodziejski flet" i „Don Giovanni” Mozarta, "Napój miłosny" Donizettiego, "Requiem" Palestra, "Maksymilian Kolbe" Probsta, "Giselle" Adama, "Kopciuszek" Prokofiewa, „Eugeniusz Oniegin” i „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego, „Carewicz” Lehara, „Borys Godunow” Musorgskiego, „Carmen” Bizeta.
Występuje także jako symfonik w kraju i za granicą; realizuje nagrania archiwalne. Z zespołami Opery Śląskiej wielokrotnie gościł za granicą. Prowadził i zorganizował tournee po USA i Kanadzie, Belgii, Danii, Holandii, Włoszech, Luksemburgu, Szwecji, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Związany jest stałą współpracą z Orquestra do Norte w Portugalii. Prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim.
15 stycznia 2005 roku otrzymał „Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji” w kategorii: instytucja i twórca kultury, 9 maja 2006 r Bytomską Nagrodę Europejską.

 

źródło: http://www.opera-slaska.pl/

  Copyright © Audiofil.pl 2010
Kopiowanie lub rozpowszechnianie materiałów ze strony www.audiofil.pl bez uzyskania zgody zabronione.
Realizacja: Ideo
Powered by: Edito CMS